The festival is entirely self-funding and receives no public financial support
Winners from the 2022 festival
SPEECH & DRAMA
- Cup for Speech (Yr 6 & under) Olivia Dilkes
- Vinson Cup for Speech (Yrs7-9) Ryan Baskaran
- Mary Raven Cup for Speech (yrs 10 and above) Ruby Lydford
- McCleesh Cup - Reading Aloud at Sight Alyssa Yeung
- Charles Dickens Plate Jane Daulman
- Franks Trophy for Bible Reading (Year 8 and under) Arnav Siddappa/Alyssa Yeung
- Margate Bible Society Cup Joanna Durasingham
- Lesley Nixon Shield for Choral Speech Holy Trinity School
- Thanet Stage School Shield for Mime Joshua Baker
- Gold Cup for Dramatic Achievement Luna Sarafoglou
- Dramatis Personnae Cup for Shakespeare George Cannon
- The Chidwick Cup for Duologoue Grace Harvey & Lexie Wilkinson
- Roxanne Nixon Cup for Solo Dramatic Recital Not Awarded
- The Mary Lord Cup for Group Drama Holy Trinity School
- The Lanes' (South East) Ltd Cup for overall achievement Grace Miller
VOCAL
- Gandolfo Cup (11 & under-Girls) Zara Ansari / Isabelle Icke (tied)
- Eileen Vesey Cup (13 & under-Girls) Molly Gardiner
- Cup for Solo-(Girls, 16 & under) Charlotte Copsey
- Rosebowl -Solo (18 & under) Abigail Heyfron
- Prebble trophy (Boys Set Solo) Not awarded
- Prebble Trophy (Junior, Art Song) Hamish Spiers
- Metronome (Art Song, Own Choice, senior) Charlotte Copsey
- Light Opera Cup (11 & under - Junior) Isabelle Icke/Freddie Chappell (tied)
- Light Opera Cup (13 & under - Junior) Beatrix Bright/ Molly Gardiner (tied)
- Regan Cup (Light Opera-16& under) Charlie Palmer-Lowdell
- Light Opera Cup (18 & under) Bradley Bissett
- Cup for Vocal Solo & Accompaniment (Junior) Not awarded
- Cup for Vocal Solo & Accompaniment (Senior) Not awarded
- Yvonne Ives Cup for song in a Modern Style Beatrix Bright
- Eileen Vesey memorial (Folk Song) Ruby Richardson
- Prentice Trophy (Lieder) Eleanor Gracie
- Senior Citizens' Trophy Roger P. Lee
- Edith Pritchard Memorial Cup (Highest Mark-adults) Leanne Hardy Wall
- Adult Light Opera cup Leanne Hardy Wall
- Thelma Springford Bursary for young accompanist Not Awarded
CHORAL
- Cup for choirs (Year 6 & under) Upton Junior School
- Cup for choirs (Yrs. 7-13) Elite Dance Academy
- Cup for choirs (any age) Ramsgate Holy Trinity Choral Graduates
PIANO
- Under 8 Pearl Dunbar Brunton
- Under 9 Aisha Faux Bowyer
- Under 10 Dylan Jiang
- Under 11 (Vivienne Frances) Ethan Jennings
- Under 12 (Mabel Adelaide Gull) Zara Ansari
- Under 13 D'Angelo Lazar
- Under 14 D'Angelo Lazar
- Junior Cup (14-16) Emily Borg
- Senior Cup Theodore Lewis
- Duet under 10 Not awarded
- Duet under 13 Not awarded
- Duet under 16 Hunter Herbert & Emily Borg
- Junior Recital (Martin cash prize) Ruth Bell
- Senior Recital (Emptage Cash Prize) Theodore Lewis
- Ann Worden Trophy Emily Borg
- Millennium Cup Emily Borg
- Blackburn Trophy Sophia Gudge
- Valerie Jones Trophy Yoshimi Faux Bowyer
- The Kenneth Emptage Bursary Theodore Lewis
INSTRUMENTAL
- Cup for instrumental solo - strings Marianne Robinson
- Valerie Wolfe memorial cup - Duo Daniel Evans & Oscar Sharp
- Adrienne Gandolfo cup - Recorder solo Cora Hewitt
- Cup for woodwind solo Henry Bowyer
- Bradstow cup for brass solo Oliver Barker
- Cup for instrumental ensemble - up to 6 players St. Lawrence String players
- Gillespie trophy for ensemble - 6+ players Not awarded
- Olive Raven Trophy, Inst. for 2022 Cora Hewitt
DANCE
- Richard George memorial cup Baby Theatre - Ava-Rae Timewell
- Page Barber Cup Baby Classical - Ava-Rae Timewell
- E & C trophy - Zion Bottone
- Warren Trophy - Megan Jarvis
- Solomons Shield - Aimee Hougham
- Thanet District Town Council - Zxadie - May Sangster
- Broadstairs Cup Theatre Duets - Dillion Turner & Brooke Fordyce, Annabelle Collings & Luna Sarafoglai
- Festival cup Classical Duets - Zadie - May Sangster
- Queenie Swan Memorial Trophy Junior Ballet - Megan Jarvis
- Toni Elizabeth Senior Ballet - Zadie - May Sangster
- Georgia Leigh Junior Tap - Isabelle Mantle
- Laura Murray Senior Tap - Millie Hunt
- LRT National Junior - Megan Jarvis
- National Senior - Leaah Randall
- Summer Faye Junior Modern - Isabel Hales
- Modern Cup Senior - Milly James/Libby Coe
- Laurel Cup Greek - Leah Randall
- GOSH Song & Dance Junior - Bryson Dekker
- CDF Song & Dance Senior - Hannah Lambert/Rosemary Williams
- Violet Bowler Memorial Junior Lyrical Modern - Megan Jarvis
- Doris Dorban Senior Lyrical Modern - Kadey Baldry/Isabella Graham
- Laura Ruth Junior Character - Megan Jarvis
- Patricia James Senior Character - Leah Randall
- Trios/Quartets - Betsy Bridger, Isabella Barrs, Lola Palmer, Mia Gkikas
- Elliott Gilbert Memorial Cup Most Promising in Song & Dance - Molly Liden
- Rowe Trophy Best Male Dancer - Beau Stylianou
- Johnson's Trophy For Sincerity - Libby Coe
- Genevieve Award Teacher's Best Choreography - Libby Coe
- Sara Bakeri Musicality - Eden Hope Haines
- Xara-Mae Shining Star Award 9 years & under - Amelia Martin
- Zelia-Mae Award Most Outstanding Performance - Isabel Hales
- Irene Tandy Memorial Shield For Endeavour - Ruby Uden
- David Murray Shining Star 10 - 13 years - Evie Legg
SIGNING CHOIRS
- The Myhill Shield, Signing choirs - N/A